Papir čini oko 30 % otpada u kućanstvima. Najveći dio papira koristi se jednokratno. U Hrvatskoj se godišnje reciklira oko 200.000 tona papira..
Otpadni papir možete odložiti u:
Savjet: prije odlaganja je potrebno sa svih papirnatih proizvoda odvojiti ljepljivu traku, spajalice i slične materijale. Zalijepljen, metaliziran papir i maramice nije moguće reciklirati.
novine, časopisi, prospekti, katalozi, pisma, knjige, karton, papirnate vrećice.
papirnate maramice, plastificirani papir, upotrebljene papirnate maramice, salvete i pelene, korišteni papirnati tanjuri i čaše, fotografije, naljepnice, vlažni ili truli papir ili karton, prljavi papir.
Otpadni papir koji ne ide u reciklabilni ili plavi spremnik, odlaže se u spremnik za miješani otpad.
Metal se proizvodi iz ruda koje se ubrajaju u neobnovljive resurse. Čelik i aluminij najčešći su metali koji se koriste u kućanstvima. Najviši postotak iskoristivosti ima čelik, čak do 100%.
Recikliranjem aluminija troši se svega pet posto energije koja je inače potrebna za proizvodnju novog aluminija iz rude. Metalni otpad ima ogroman potencijal za ponovno iskorištavanje u proizvodnji, odnosno recikliranje.
Metalni otpad možete odložiti u:
Savjet: metalnu ambalažu (limenke od pića) koja je u sustavu povratne naknade možete odnijeti na bilo koje veće prodajno mjesto.
konzerve, limenke, poklopac za staklenke, zatvarači za boce, tube od hrane, metalne kutije ili slični metalni predmeti, alu folija, aluminijski tanjuri.
konzerve i limenke s ostacima od boja, lakova, ulja ili kemikalija, boce i limenke od zapaljivih i eksplozivnih tekućina, boce i limenke pod tlakom kao što su propan/butan boce.
Metalni otpad koji ne ide u reciklabilni spremnik može se odnijeti u reciklažno dvorište
Stakleni otpad čini više od 7 % kućnog (komunalnog) otpada. Staklo je potpuno prirodni materijal koji se može reciklirati 100%.
Otpad od stakla možete odložiti u:
Savjet: staklenu ambalažu koja je u sustavu povratne naknade, odnosno ima oznaku povrata možete odnijeti na bilo koje veće prodajno mjesto.
prazne staklene boce svih boja, bez čepova i zatvarača, čaše.
porculansko i keramičko posuđe, žarulje, flourescentne cijevi, automobilsko staklo, prozorsko staklo, ogledala, kristalno i optičko staklo, armirano staklo, laboratorijsko staklo, staklena vuna.
Postoji sedam vrsta plastične ambalaže koja je pogodna za recikliranje.
Svaki proizvod proizveden od plastike na sebi ima specifičnu oznaku trokuta sačinjenog od tri strelice koje idu u smjeru kazaljke na satu. Unutar trokuta upisana je brojčana oznaka a ispod skraćenica točnog kemijskog naziva spoja od kojeg je plastika izrađena.
Otpad od plastike možete odložiti u:
Savjet: plastičnu ambalažu koja je u sustavu povratne naknade, odnosno ima oznaku povrata uz naknadu možete odnijeti na bilo koje veće prodajno mjesto.
prazne boce, boce ulja ili octa, boce omekšivača, regeneratora i šampona, PVC ambalaža prehrambenih proizvoda (boce, čašice, kutijice, vrećice, celofan, podlošci, tetrapak), plastični čepovi i poklopci, pribor za jelo, slamke, kutije za CD i DVD, zaštitna plastična ambalaža ili folija, plastične igračke (bez drugih materijala).
ambalaža motornog ulja, pesticida, insekticida, tapete, stiropor, spužve, četkice za zube, kabeli (strujni, mrežni), kišobrani, sportske lopte, upaljači.
Otpadna plastika koja ne ide u reciklabilni spremnik, odlaže se u spremnik za miješani otpad ili reciklažno dvorište.
U posljednjih nekoliko godina, najveći dio biorazgradivog otpada čini otpad iz hrane. Bacanjem hrane bacamo i vrijedne resurse, budući da se velik dio nje može iskoristiti za kompostiranje.
Biorazgradivi otpad možete odložiti u:
Savjet: ako imate vrt biorazgradivi otpad iskoristite kao odličan kompost za vaš vrt.
kuhinjski otpad (kore voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice čaja, kruh, listovi kupusnjača), vrtni ili zeleni otpad, pamuk, kosa i dlaka.
ostaci kuhanog voća i povrća, meso, riba i kosti, mliječni proizvodi, ulja i masti, odjeća i cigarete, pepeo, prašina i vrećice iz usisivača, osjemenjeni korov, pelene, novinski papir i časopisi, lakirano ili bojano drvo te ostaci pijeska od kućnih ljubimaca.
Biorazgradivi otpadni koji ne ide u smeđi spremnik, odlaže se u spremnik za miješani otpad ili se predaje kao glomazni otpad ukoliko se radi o većim granama ili dijelovima stabla.
GLOMAZNI OTPAD Glomazni otpad prikuplja se BESPLATNO u reciklažnom dvorištu i jednom godišnje na lokaciji korisnika (po pozivu). Količina koja se odvozi s lokacije korisnika jednom godišnje, ograničena je do 2 m3 po odvozu. Svako sljedeće preuzimanje naplaćuje se prema cjeniku Čistoće. U glomazni otpad spada: namještaj, kuhinjska oprema, kupaonska oprema, dječja oprema, vrtna oprema i sl.
Za preuzimanje glomaznog otpada potrebno je popuniti zahtjev za odvoz glomaznog otpada koji se može preuzeti na ovom linku.
ELEKTRIČNI I ELEKTRONIČKI OTPAD EE otpad važno je odlagati odvojeno iz razloga što neke od komponenti od kojih je sastavljen spadaju u opasni otpad (hladnjaci, primjerice, sadrže plinove freone, a monitori teške metale). Elektronički otpad je štetan jer sadrži niz štetnih kemijskih spojeva poput kadmija, arsena, olova, žive, kroma, berilija, fosfora i plastike. Uređaje možete odložiti i u reciklažnim dvorištima u Diklu i Gaženici. Ukoliko kupujete novi uređaj, trgovina vam je dužna preuzeti stari po sistemu „jedan za jedan“. Trgovine veće od 400 m2 dužne su preuzeti EE otpad vanjskih dimenzija do 25 cm bez naknade i obveze kupnje. Trgovina koja prodaje žarulje, obvezna ih je i preuzimati bez naknade i obveze kupnje. Ukoliko imate EE otpad mase veće od 30 kg, a ne planirate kupiti novi uređaj, možete nazvati ovlaštenog skupljača EE opreme koji ga je obvezan preuzeti bez naplate.
STARE GUME Prilikom zamjene treba ih odložiti kod vulkanizera koji ih je dužan preuzeti. Za stare gume ne isplaćuje se naknada.
GRAĐEVINSKI OTPAD Korisnici usluga Čistoće d.o.o. s područja Grada Zadra mogu svoj građevinski otpad, koji nastaje u kućanstvu, besplatno odložiti u reciklažna dvorišta u Diklu i Gaženici, ukoliko ga sami dovezu u osobnom vozilu ili u osovinskoj prikolici za osobna vozila i to u količini do 200 kg u šest uzastopnih mjeseci.
OTPADNA ULJA I MASTI Preporučuje se motorno ulje mijenjati kod automehaničara koji je dužan skrbiti za njegovo zbrinjavanje. Otpadna ulja se moraju zbrinjavati odvojeno; zabranjeno je u spremnik za motorna ulja odlagati ulje iz kočnica. Otpadna maziva ulja, otpadna jestiva ulja kao i zauljene krpe i kante možete odložiti ili odnijeti bez naknade u reciklažnim dvorištima u Diklu i Gaženici.
STARE BATERIJE I AKUMULATORI Stare baterije su opasne jer sadrže metale. Stare baterije i akumulatore dužne su preuzeti sve trgovine koje ih prodaju ili ih možete predati u reciklažna dvorišta u Diklu, u Gaženici ili mobilno reciklažno dvorište.
STARI LIJEKOVI Stari lijekovi mogu se bez naknade predati u ljekarne, a sav ostali medicinski otpad (uključujući i stare lijekove) možete bez naknade predati i u zdravstvenu ustanovu ako se liječenje provodi prema uputi liječnika. Medicinski otpad koji nastaje od liječenja životinja možete predati u veterinarsku ambulantu.
Narodni trg 1, 23000, Zadar
Tel: +385 23 208 006
Email: eufondovi@grad-zadar.hr
Web: www.grad-zadar.hr
Ul. Stjepana Radića 33, 23000, Zadar
Tel: +385 023 234 800
Email: info@cistoca-zadar.hr
Sadržaj ove web stranice isključiva je odgovornost Grada Zadra.
Više informacija o EU fondovima na web stranici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije www.strukturnifondovi.hr